Martin Kukučín
O autorovi
Martin Kukučín, vlastným menom Matej Bencúr, bol najvýznamnejším predstaviteľom slovenského literárneho realizmu. Považujeme ho za zakladateľa modernej slovenskej prózy.
Chcel sa prihlásiť na teologickú fakultu v Bratislave, no kvôli protislovenskej atmosfére, ktorá na fakulte vládla, sa napokon rozhodol pre štúdium na lekárskej fakulte v Prahe.
Po skončení školy a absolvovaní praxe sa neúspešne pokúšal zamestnať na Slovensku, nakoniec dostal v roku 1893 miesto obecného lekára na ostrove Brač (dnešné Chorvátsko). Tam sa aj oženil a v roku 1908 odišiel spolu s manželkou do Čile. Usadil sa v najjužnejšom pevninskom meste Punta Arenas, kde pôsobil najmä ako lekár. Bol tiež prvým lekárom Medzinárodného Červeného kríža v Patagónii. V celom Čile ho dodnes poznajú ako humanistu a ľudomila. Je po ňom pomenovaná poliklinika a operačná sála v Punta Arenas.
Neskôr žil striedavo na Slovensku a v Chorvátsku. Je pochovaný na Národnom cintoríne v Martine spolu s manželkou Pericou, ktorá ho prežila o 43 rokov.
Diela
Próza
- Na hradskej ceste (1883) - poviedka
- Rysavá jalovica (1885)
- Neprebudený (1886)
- Keď báčik z Chochoľova umrie (1890) - poviedka
- Na podkonickom bále (1891)
- Dies Irae (1894)
- Dom v stráni (1911-1912)
- Prechádzky po Patagónii (1922) - cestopisy
- Mladé letá (1922) - spomienky na štúdiá
- Mať volá (1926)
Dráma
- Komasácia (1907) - prvá realistická divadelná hra so sociálnou tématikou
- Bacuchovie dvor (1922)
Citáty
„Šťastný vek, kým stojí nad nami bytosť držiaca v jednej ruke korbáč a v druhej koláč.“