PRAVIDLÁ – Základné skladobné dvojice
Poďme si vysvetliť, čo je to základná skladobná dvojica a aké vetné členy zahŕňa. Teóriu preložíme praktickými ukážkami a na konci už budeme vedieť, ako sa tvorí slovenská veta.
Kapitoly
Čo je to základná skladobná dvojica?
Skladobná dvojica, inak tiež syntagma, je dvojica vetných členov, ktoré sú k sebe zviazané syntaktickou závislosťou. Základom tejto dvojice – vety je podmet a prísudok. Pokiaľ ide o holú vetu, je tvorená nerozvitým podmetom a holým prísudkom.
Hľadáme vo vete základné skladobné dvojice
Vo vete je podmet = podstatné meno či zámeno v 1. páde a prísudok = sloveso v určitom tvare. Táto dvojica na seba však viaže ďalšie členy a rozvetvuje sa. Podmet a prísudok je však základným kameňom, z ktorého sa môže veta rozširovať.
Čo určuje podobu prísudku?
Vždy je to podmet, ktorý udáva prísudku správnu osobu, rod aj číslo. Určiť správne podmet a prísudok je zásadné aj pre správny pravopis, hovoríme o zhode prísudku s podmetom. Každá veta v slovenskom jazyku má len jednu základnú skladobnú dvojicu.
Uveďme si príklady, v ktorých uvidíme, že podmet udáva tvar prísudku.
psi – štekali,
očká – mrkali,
mačka – mňaukala,
ty – robíš,
oni – píšu.
Rozoznávame podmet a prísudok
Pokiaľ hľadáme podmet, hľadajme podstatné meno vždy v prvom páde. Nato sa pýtame: Kto, čo? Takže si skúsme nájsť podmet v nasledujúcej vete.
Stratený pes hľadal márne svoj domov.
1. Kto hľadal márne svoj domov? (pes = podmet)
Podmet máme, tak si poďme určiť prísudok, ktorý vyjadruje, čo robí podmet.
2. Čo robí pes? (hľadá = prísudok)
Vetu teda môžeme označiť takto:
Stratený pes hľadal márne svoj domov.
V nasledujúcich príkladoch sme pre vás zvýraznili tučným písmom podmet a prísudok, aby ste si vyskúšali určovanie v praxi.
Spotený Peter zabehol maratón veľmi úspešne.
Moja mama pečie tie najlepšie buchty.
Kamarátky mali nové kvetinové šaty.
Naša mačka neznáša škrabkanie na labkách.