Slohový útvar – Motivačný list
Sú slohy, ktoré napíšete v škole, pri maturite… a to bude možno naposledy. Potom už vám nebudú nanič. Stane sa z vás atómový fyzik, ktorý rozhodne nebude musieť dokazovať svetu, že vie napísať skvelé rozprávanie. Fitness tréner, ktorý nebude musieť napísať nikdy nič, pretože je profesionál v inom odvetví. To je všetko pravda (neznamená to, že by ste nemali vedieť, ako sa jednotlivé slohy píšu).
Kapitoly
Kde využijete motivačný dopis?
Existuje však slohový útvar, ktorý sa vám bude hodiť predovšetkým v praktickom živote. Trúfam si povedať, že takmer každý si ho raz – mimo školy – bude musieť napísať. Ide o motivačný list. Nejde o list, ktorý napíšete sami sebe, aby ste sa motivovali začať konečne niečo robiť. Nie! Motivačný list píšete svojmu potenciálnemu zamestnávateľovi. Zjednodušene povedané sa teda snažíte motivovať jeho, aby vám dal prácu.
Možno v tom nevidíte zmysel, pretože máte predsa oslnivý a úžasný životopis, na ktorého základe vás musí prijať automaticky. Tak to ale nemusí byť vždy. Ide o to, že oslnivý a úžasný životopis môže mať ďalších päťdesiat ľudí a zamestnávateľ nebude mať čas sa so všetkými zísť – musí teda nejakým spôsobom vybrať tých pár, ktorých si následne pozve.
A práve nato slúži motivačný list, kde napíšete o tom, akí ste skvelí, čo ste všetko (profesionálne) zažili, prečo sa na tú prácu hodíte apod. A to ideálne tak, aby vás motivačný list (a tým pádom aj vy) medzi ostatnými vynikol.
Štruktúra motivačného listu
Vzhľadom nato, že ide o list, dáva zmysel, že ho budete štruktúrovať ako každý iný formálny list. Musí teda obsahovať:
- adresu príjemcu (adresu príjemcu uvádzate vždy ako prvú, svoju vlastnú obvykle na koniec listu pod podpis),
- adresu autora,
- dátum,
- oslovenie,
- samotný text listu,
- podpis.
Oslovenie
Pokiaľ ide o oslovenie, oslovujete priezviskom, prípadne titulom či funkciou. Ak neviete, s kým máte tú česť, použijete oslovenie neutrálne.
- Vážený pán Novák
- Vážený pán doktor
- Vážený pán riaditeľ
- Vážená paní, vážený pán
Text listu
V samotnom texte listu potom prakticky odpovedáte na otázky, ktoré by vám mohli byť pri pohovore položené. Prečo sa na túto prácu hodíte práve vy? Aké skúsenosti vhodné na pozíciu máte? Čím môžete byť pre firmu prínosom?
Je to presne to miesto, kde sa hodí vyzdvihnúť dobré vlastnosti a nezmieňovať tie zlé. Na škodu nebude ani to, keď zmienite, že poznáte a oceňujete spoločnosť, ktorá pracovné miesto ponúka.
Jazyk
Jazyk by mal byť reprezentatívny – teda spisovná slovenčina. Zamestnávateľovi totiž nechcete povedať len to, že ste skvelí v odbore, ale aj to, že ovládate jazyk a dokážete ním komunikovať na profesionálnej úrovni.
Gramatickými prešľapmi či chybnou skladbou viet pravdepodobne na nikoho dojem neurobíte. Akokoľvek to znie smiešne, môže to byť dôvod, prečo miesto nezískate. Myslite aj na to, že zamestnávateľ číta niekoľko motivačných listov, môžu to byť desiatky, dokonca stovky.
Snažte sa teda byť struční a výstižní, vyhýbajte sa komplikovaným súvetiam, ktoré si človek musí pre pochopenie prečítať niekoľkokrát. Toto je presne tá oblasť, kde nevyužijete farbistý jazyk a „obkecávaciu schopnosť“ – tá sa hodí na pohovore, v liste môže skôr uškodiť, keďže desať strán nikto nezačne ani čítať.
Zhrnutie
- motivačný list musí obsahovať adresu príjemcu, adresu autora, dátum, oslovenie, text a podpis,
- vyzdvihujú sa kladné vlastnosti, netreba sa rozpisovať o tých záporných (skrátka buďte pozitívni, tvárte sa, že svet je plný jednorožcov šantiacich na dúhach)
- text by mal byť napísaný stručne (maximálne jedna stránka) a výstižne, mal by ale nejakým spôsobom vynikať medzi ostatnými,
- ide o reprezentatívny text, preto si dajte pozor na jazyk a list si po sebe pokojne niekoľkokrát prečítajte.
Vzorový text – motivačný dopis
Mediálna skupina MANIO
Karol Čierny
karol.cierny@manio.sk
+421 987 654 321
Bratislava 1. 1. 2019Vážený pán Čierny,
zaujala ma ponuka voľnej pracovnej pozície redaktora pre Vašu mediálnu skupinu a veľmi rada by som sa o toto miesto uchádzala.
O pracovné miesto mám okrem iného záujem z toho dôvodu, že ako nadšenec do cestovania som si už niekoľkokrát overila, aké užitočné mi môžu byť články práve na Vašom cestovateľskom serveri, ktorého rozmach som v poslednom roku sledovala. Sama už mám niekoľko cenných skúseností z rôznych ciest, preto môžem s čistým svedomím povedať, že aj ja by som nielen v tomto ohľade mohla byť neoceniteľným prínosom pre Vás. Okrem toho, že už teraz môžem poskytnúť vlastné zážitky a rady, pre mňa nebudú problémom ani ďalšie akékoľvek časovo či inak náročné lokálne aj zahraničné reportáže.
Rolu reportéra už som si vyskúšala na vlastnej koži a viem teda, čo práca obnáša. Trúfam si povedať, že slovenský jazyk ako študentka slovakistiky ovládam výborne, v prípade potreby sa samozrejme dohovorím aj anglicky. Medzi moje hlavné prednosti patria prispôsobivosť, komunikatívnosť, spoľahlivosť, dochvíľnosť, nadšenie pre vec a flexibilita.
Som otvorená novým veciam, vždy sa rada niečomu priučím a ako nekonfliktný človek nemám problém ani s prácou v tíme.
Verím, že moje vzdelanie, prax aj osobné predpoklady sú dostatočnou zárukou potenciálneho symbiotického vzťahu medzi mnou a Vašou spoločnosťou.
Pokiaľ Vás moja žiadosť o zamestnanie oslovila, neváhajte ma kontaktovať, rada Vám doplním akékoľvek informácie na osobnom pohovore. Teším sa na Vašu odpoveď a prípadnú spoluprácu.
S pozdravom
Anna Nováková
Dúhová 123
328 91 Nebo
anna.novakova@email.sk
+421 123 456 789