PRAVIDLÁ – Ako sa píše priama reč
Rozhodli sme sa, že na Pravopisne.sk budeme okrem pravopisných cvičení a pravidiel publikovať aj články, ktoré oceníte predovšetkým pri písaní slohu. Dnešný článok Vám pomôže s písaním úvodzoviek v priamej reči.
Rozhodli sme sa, že na Pravopisne.sk budeme okrem pravopisných cvičení a pravidiel publikovať aj články, ktoré oceníte predovšetkým pri písaní slohu. Dnešný článok Vám pomôže s písaním úvodzoviek v priamej reči.
V istom veku sa všetci naučíme, že svet nie je čiernobiely. Človek nemôže byť len zlý, rovnako, ako nemôže byť celou svojou bytosťou dobrý. Úsmev nie je len prejavom láskavosti a slzy nemusia nevyhnutne znamenať smútok. A rovnako neplatí, že ak ovládame prírodné vedy, môžeme zavrhnúť tie humanitné – alebo naopak.
Určite každý z vás niekedy položil otázku, na ktorú však nečakal, ba nechcel vedieť odpoveď. Tejto forme otázky hovoríme rečnícka.
Pojem pleonazmus pochádza z gréčtiny. Pleonazmy zaraďujeme z hľadiska klasickej rétoriky do figúr. V preklade znamená pleonazmus nadbytok. Tento štylistický útvar označuje nadbytočné hromadenie významovo podobných alebo rovnakých slov.
Litotes je gréckeho pôvodu a znamená v preklade jednoduchý. Je odvodené od slova litos = jednoduchý, prostý, malý alebo skromný. Zaraďujeme ho medzi trópy.
Inverzia pochádza z latinského in-versio, v preklade to znamená obrátenie, prevrátenie dvoch alebo viacerých vecí (slov) oproti stavu obvyklému. Z hľadiska klasickej rétoriky znamená inverzia zmenu gramaticky obvyklého slovosledu. V slovenskom jazyku sa nestretávame s inverziou v hovorovom jazyku, ale v poézii, v ktorej zmenený poriadok slov pôsobí omnoho vznešenejšie a dramatickejšie.
Epizeuxa v minulosti potrápila nejedného študenta pri maturitnej skúške. V tomto článku sa na tento pojem pozrieme a ukážeme si, že nie je dôvod sa kvôli tomuto pojmu u akejkoľvek skúšky trápiť.
V tomto článku si povieme o ďalšej básnickej figúre, ktorej názov je anafora.
Epifora patrí spolu s anaforou a epanastrofou k pojmom, u ktorých je podstatou opakovanie výrazov. Podľa toho, kde sa tieto slová vo vete alebo verši opakujú, potom jednotlivé pojmy nazývame.
Jedným z pojmov, ktorý je založený na opakovaní povedaného, je vedľa anafory a epifory tiež epanastrofa. Niekedy sa môžeme stretnúť aj s názvom palilógia.